64th National Award winner list 2016

Recently(07-Apr-2017) team has been announced the  64th national award winner list of the year 2016 deserves for cinema industry. Every year they have been announcing best picture, actor, actress, lyricist, music etc.,  Like wise we got the list who achieves the awards. Usually national award giving by our honorable president “Pranab Mukherjee”




Award winner list for Tamil language :

Best Tamil Film: Joker
Best Male Playback Singer: Sundharayyar for song Jasmie E from film Joker (Tamil)
Best Cinematography: S. Thirunavukarasu for 24 (Tamil)
Best Production Design: Subrata Chakraborthy, Shreyas Khedekar and Amit Ray for 24 (Tamil)
Best Lyrics: Vairamuthu for song Entha Pakkam from film Dharma Durai (Tamil)
Best Choreography: Raju Sundaram for Janatha Garrage

Award winner list for other languages :

Best Feature Film: Kasaav (Marathi)
Best Direction: Rajesh Mapuskar for Ventilator(Marathi)
Best Actor: Akshay Kumar for Rustom (Hindi)
Best Actress: Surabhi C.M for Minnaminungu – the Firefly (Malayalam)
Best Supporting Actor: Manoj Joshi for Dashakriya (Marathi)
Best Supporting Actress: Zaira Wasim for Dangal (Hindi)
Best Child Artist: Adish Praveen for Kunju Daivam (Malayalam), Nur Islam and Samiul Alam for Sahaj Pather Gappo (Bengali), Manohara. K for Railway Children (Kannada)
Best Female Playback Singer: Iman Chakraborty for song Tumi Jaake Bhalo Basho from film Praktan (Bengali)

BEST SCREENPLAY :
Screenplay writer (original): Syam Pushkaran for Maheshinte Prathikooram (Malayalam)
Screenplay Writer (Adapted): Sanjay Krishnaji Patil for Dashakriya (Marathi)
Dialogues: Tarun Bhascker for Peli Chuplu (Telugu)

BEST AUDIOGRAPHY :

Sound Designer: Jayadevan Chakka Dath for Kaadu Pookkunna Neram (Malayalam)

Re-recordist of the final mixed track: Alok De for Ventilator (Marathi)
Best Editing: Rameshwar for Ventilator (Marathi)
Best Costume Designer: Sachin Lovalekar for Cycle (Marathi)
Best Make-up Artist: NK Ramakrishna for Allama (Kannada)
Best Music Direction (Songs /Background Score): Bapu Padmanabha for Allama (Kannada)
Best Lyrics: Anupam Roy for “Tumi Jaake” song (Bengali)

Special Jury Award: Mohan Lal
Best Choreography: Raju Sundaram for Janatha Garrage(Telugu)
Best Special Effect: Naveen Paul for Shivaay (Hindi)

Best Feature Film in each of the language specified in the Schedule VIII of the Constitution

Best Assamese Film: Maj Rati Keteki
Best Bengali Film: Bisorjon
Best Hindi Film: Neerja
Best Kannada Film: Reservation
Best Konkani Film: K Sera Sera –Ghodpachen Ghoddtelem
Best Malayalam Film: Maheshinte Prathikaaram
Best Marathi Film: Dashakriya
Best Telegu Film: Peli Chuplu
Best Gujarati Film: Wrong Side Raju

Best Feature Film in each of the languages :

Best Moran Film: Haanduk
Best Tulu Film: Madipu

Non-Feature Films

Best Non Feature Film: Fireflies In The Abyss
Best Debut Film of a Director: Soz…A Ballad of Maladies by Tushar Madhav
Best Biographical/ Historical Reconstruction: Zikr Us
Parivashka: Begum Akhtar
Best Arts/Cultural Film: In The Shadow of Time and The Lord of The Universe
Best Environment Film including Agriculture: The Tiger Who Crossed The Line
Best Film on Social Issues: I Am Jeeja and Sanath
Best Educational Film: The Waterfall
Best Exploration/Adventure Film: Matitle Kusti
Best Investigative Film: Placebo
Best Animation Film: Hum Chitra Banate Hain
Special Jury Award: The Cinema Travellers
Best Short Fiction Film: Aaba
Best Film on Family Values: Little Magician
Best Direction: Aaba Aiktaay Naa?
Best Cinematography: Kalpvriksha” and Adnyat
Best Audiography: In Return Just A Book
Best Editing: Gudh
Best Music: Leeches
Best Narration/Voice Over: Makino

BEST WRITING ON CINEMA
Best Book on Cinema: Lata : Sur Gatha by Yatindra Mishra
Best Film Critic: G. Dhananjayan